Cypress Semiconductor CY7C1420KV18-333BZI
CY7C1420KV18-333BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420KV18-333BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420KV18-333BZI.pdf
Availability of CY7C1420KV18-333BZI
QUANTITY
CY7C1420KV18-333BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420KV18-333BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1420KV18-333BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420KV18-333BZI
Related LinksCY7C1420K, CY7C1420KV18-333BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420KV18-333BZI Details Description
Related parts for CY7C1420KV18-333BZI
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TAPE ELECTROPLATING 1.5"X 36YD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 60V DO-214AC datasheet.pdf