Cypress Semiconductor CY7C1426KV18-250BZXC
CY7C1426KV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1426KV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1426KV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1426KV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1426KV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1426KV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1426KV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 9)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1426KV18-250BZXC
Related LinksCY7C1426KV, CY7C1426KV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1426KV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1426KV18-250BZXC
IC REG BUCK ADJ 0.2A TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONFIG SC70-6 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 32CH S&H 64-TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE TAB REC IDC datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf