Cypress Semiconductor CY7C1440AV33-250AXCT
CY7C1440AV33-250AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1440AV33-250AXCT
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1440AV33-250AXCT.pdf
Availability of CY7C1440AV33-250AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1440AV33-250AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1440AV33-250AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1440AV33-250AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1440AV33-250AXCT
Related LinksCY7C1440AV, CY7C1440AV33-250AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1440AV33-250AXCT Details Description
Related parts for CY7C1440AV33-250AXCT
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1606 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 22PF 1205 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M25 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf