Cypress Semiconductor CY7C1440KV25-250BZXI
CY7C1440KV25-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1440KV25-250BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1440KV25-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1440KV25-250BZXI
QUANTITY
CY7C1440KV25-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1440KV25-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1440KV25-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1440KV25-250BZXI
Related LinksCY7C1440KV, CY7C1440KV25-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1440KV25-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1440KV25-250BZXI
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 144LFQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf