Cypress Semiconductor CY7C1440KV25-250BZXI
CY7C1440KV25-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1440KV25-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1440KV25-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1440KV25-250BZXI
QUANTITY
CY7C1440KV25-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1440KV25-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1440KV25-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1440KV25-250BZXI
Related LinksCY7C1440KV, CY7C1440KV25-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1440KV25-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1440KV25-250BZXI
SENSOR 15PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf