| Internal Part Number | EIS-CY7C1440KVE33-167AXC | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 72 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | SRAM - Synchronous | |
| Memory Size | 36M (1M x 36) | |
| Speed | 167MHz | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |