Cypress Semiconductor CY7C1460AV25-167BZCT
CY7C1460AV25-167BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1460AV25-167BZCT
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1460AV25-167BZCT.pdf
Availability of CY7C1460AV25-167BZCT
QUANTITY
CY7C1460AV25-167BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1460AV25-167BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1460AV25-167BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Jun/2015
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1460AV25-167BZCT
Related LinksCY7C1460AV, CY7C1460AV25-167BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1460AV25-167BZCT Details Description
Related parts for CY7C1460AV25-167BZCT
FIXED IND 82UH 390MA 1.54 OHM TH datasheet.pdf
IC FUEL GAUGE BATT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOOL PART FEED FINGER datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
LOOP WHITE 4" X 50YD X 0.12" datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 56POS DR LOW P datasheet.pdf