Cypress Semiconductor CY7C1460AV25-200BZC
CY7C1460AV25-200BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1460AV25-200BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1460AV25-200BZC.pdf
Availability of CY7C1460AV25-200BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1460AV25-200BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1460AV25-200BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1460AV25-200BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1460AV25-200BZC
Related LinksCY7C1460A, CY7C1460AV25-200BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1460AV25-200BZC Details Description
Related parts for CY7C1460AV25-200BZC
JUMPER-H1507TR/A3048G/H1505TR10" datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS VERT 1.5MM TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf