Cypress Semiconductor CY7C1460SV25-250BZC
CY7C1460SV25-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1460SV25-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1460SV25-250BZC.pdf
Availability of CY7C1460SV25-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1460SV25-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1460SV25-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1460SV25-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1460SV25-250BZC
Related LinksCY7C1460S, CY7C1460SV25-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1460SV25-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1460SV25-250BZC
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14SOIC datasheet.pdf
IC AMP SI-MMIC 6V 15MA SOT343 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4.6A 26 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 95A datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf