Cypress Semiconductor CY7C1470BV25-167BZI
CY7C1470BV25-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470BV25-167BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470BV25-167BZI.pdf
Availability of CY7C1470BV25-167BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1470BV25-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470BV25-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1470BV25-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470BV25-167BZI
Related LinksCY7C1470B, CY7C1470BV25-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470BV25-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1470BV25-167BZI
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
AS-845 STOCK BAG OF 100/ datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 3.9K OHM 14DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 48 OHM 1W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
Crystal 19.4400MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf