Cypress Semiconductor CY7C1470BV25-167BZI
CY7C1470BV25-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470BV25-167BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470BV25-167BZI.pdf
Availability of CY7C1470BV25-167BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1470BV25-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470BV25-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1470BV25-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470BV25-167BZI
Related LinksCY7C1470B, CY7C1470BV25-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470BV25-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1470BV25-167BZI
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 36NH 500MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 2W 2616 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC COMM INTERFACE ISOSPI 16-QFN datasheet.pdf
DUAL LEVEL 5.0 14 ASY 1.5MM datasheet.pdf
MAXI-PRO DMM KIT datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf