Cypress Semiconductor CY7C1470BV25-167BZIT
CY7C1470BV25-167BZIT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470BV25-167BZIT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470BV25-167BZIT.pdf
Availability of CY7C1470BV25-167BZIT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1470BV25-167BZIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470BV25-167BZIT
Internal Part NumberEIS-CY7C1470BV25-167BZIT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470BV25-167BZIT
Related LinksCY7C1470BV, CY7C1470BV25-167BZIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470BV25-167BZIT Details Description
Related parts for CY7C1470BV25-167BZIT
IDC CABLE - MSD60K/MC60G/MSD60K datasheet.pdf
POLYSWITCH 0.080A HOLD UNENCAPS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 7.5A TO247-3 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf