Cypress Semiconductor CY7C1470BV25-200BZCT
CY7C1470BV25-200BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470BV25-200BZCT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470BV25-200BZCT.pdf
Availability of CY7C1470BV25-200BZCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1470BV25-200BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470BV25-200BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1470BV25-200BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470BV25-200BZCT
Related LinksCY7C1470BV, CY7C1470BV25-200BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470BV25-200BZCT Details Description
Related parts for CY7C1470BV25-200BZCT
IC PMU CDMA W/CHARGER 49USMDXT datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 6.4V 20A 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.0MM RED datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE BLK 8" CLR datasheet.pdf