Cypress Semiconductor CY7C1470V33-167BZI
CY7C1470V33-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1470V33-167BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1470V33-167BZI.pdf
Availability of CY7C1470V33-167BZI
QUANTITY
CY7C1470V33-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1470V33-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1470V33-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1470V33-167BZI
Related LinksCY7C1470V, CY7C1470V33-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1470V33-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1470V33-167BZI
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHITE SHLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf