Cypress Semiconductor CY7C1474BV33-200BGC
CY7C1474BV33-200BGC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1474BV33-200BGC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 209FBGA
Datasheet Download
CY7C1474BV33-200BGC.pdf
Availability of CY7C1474BV33-200BGC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1474BV33-200BGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1474BV33-200BGC
Internal Part NumberEIS-CY7C1474BV33-200BGC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (1M x 72)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case209-BGA
Supplier Device Package209-FBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1474BV33-200BGC
Related LinksCY7C1474B, CY7C1474BV33-200BGC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1474BV33-200BGC Details Description
Related parts for CY7C1474BV33-200BGC
JUMPER-H1503TR/A3049V/X 12" datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
D-IMAGER 3D IMAGE SENSOR datasheet.pdf
IC REG CTRLR DOUBLER PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2.7A datasheet.pdf