Cypress Semiconductor CY7C1474V33-200BGC
CY7C1474V33-200BGC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1474V33-200BGC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 209FBGA
Datasheet Download
CY7C1474V33-200BGC.pdf
Availability of CY7C1474V33-200BGC
QUANTITY
CY7C1474V33-200BGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1474V33-200BGC
Internal Part NumberEIS-CY7C1474V33-200BGC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (1M x 72)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C