Cypress Semiconductor CY7C1480V33-167AXCT
CY7C1480V33-167AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1480V33-167AXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100LQFP
Datasheet Download
CY7C1480V33-167AXCT.pdf
Availability of CY7C1480V33-167AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1480V33-167AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1480V33-167AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1480V33-167AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1480V33-167AXCT
Related LinksCY7C1480V, CY7C1480V33-167AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1480V33-167AXCT Details Description
Related parts for CY7C1480V33-167AXCT
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC COMP QD LP 1.221VREF 16-DFN datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 640K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19.2W datasheet.pdf