Cypress Semiconductor CY7C1481BV25-133AXI
CY7C1481BV25-133AXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1481BV25-133AXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 133MHZ
Datasheet Download
CY7C1481BV25-133AXI.pdf
Availability of CY7C1481BV25-133AXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1481BV25-133AXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1481BV25-133AXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1481BV25-133AXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Standard Package72
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size72M (2M x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1481BV25-133AXI
Related LinksCY7C1481B, CY7C1481BV25-133AXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1481BV25-133AXI Details Description
Related parts for CY7C1481BV25-133AXI
IC QUAD LINE RECEIVER 14-DIP datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 150NS 52PLCC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC 9-CH DUAL TRANSCEIVER 56-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL #8 100PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf