Cypress Semiconductor CY7C1512JV18-267BZI
CY7C1512JV18-267BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512JV18-267BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 267MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512JV18-267BZI.pdf
Availability of CY7C1512JV18-267BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1512JV18-267BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512JV18-267BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1512JV18-267BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed267MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512JV18-267BZI
Related LinksCY7C1512J, CY7C1512JV18-267BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512JV18-267BZI Details Description
Related parts for CY7C1512JV18-267BZI
CAP CER 0.47UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SINK 45MM X 45MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 150MA T 1 3/4 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf