Cypress Semiconductor CY7C1512KV18-250BZCT
CY7C1512KV18-250BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512KV18-250BZCT
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512KV18-250BZCT.pdf
Availability of CY7C1512KV18-250BZCT
QUANTITY
CY7C1512KV18-250BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512KV18-250BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1512KV18-250BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512KV18-250BZCT
Related LinksCY7C1512KV, CY7C1512KV18-250BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512KV18-250BZCT Details Description
Related parts for CY7C1512KV18-250BZCT
RES SMD 430 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
TIE MNT WING PUSH MNT datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16384X36 128QFP datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
DUAL BNAD DIPOLE 2.4, 4.9-6GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf