Cypress Semiconductor CY7C1512KV18-300BZC
CY7C1512KV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512KV18-300BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512KV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1512KV18-300BZC
QUANTITY
CY7C1512KV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512KV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1512KV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512KV18-300BZC
Related LinksCY7C1512K, CY7C1512KV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512KV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1512KV18-300BZC
IC TXRX RS-232 TRI 2.7V 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POLYFUSE STRAP 2A PTC 24V TYPE 2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL VOUT 28TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 9CM datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1HEADER 2LD 24" datasheet.pdf