Cypress Semiconductor CY7C1512UV18-267BZI
CY7C1512UV18-267BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512UV18-267BZI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 267MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512UV18-267BZI.pdf
Availability of CY7C1512UV18-267BZI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1512UV18-267BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512UV18-267BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1512UV18-267BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed267MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512UV18-267BZI
Related LinksCY7C1512U, CY7C1512UV18-267BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512UV18-267BZI Details Description
Related parts for CY7C1512UV18-267BZI
RES SMD 6.19K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 333MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 18POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
27W2 M 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf