Cypress Semiconductor CY7C1513JV18-250BZXC
CY7C1513JV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1513JV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1513JV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1513JV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1513JV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1513JV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1513JV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1513JV18-250BZXC
Related LinksCY7C1513JV, CY7C1513JV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1513JV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1513JV18-250BZXC
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 1A SPLIT LD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IDC 26AWG .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
K8351B TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf