Cypress Semiconductor CY7C1515SV18-167BZC
CY7C1515SV18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1515SV18-167BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1515SV18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1515SV18-167BZC
QUANTITY
CY7C1515SV18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1515SV18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1515SV18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1515SV18-167BZC
Related LinksCY7C1515S, CY7C1515SV18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1515SV18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1515SV18-167BZC
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 50VDC 1206 datasheet.pdf
CARD GUIDE NARROW NAT 7-1/2" datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE 5POS PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf