Cypress Semiconductor CY7C1515V18-167BZC
CY7C1515V18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1515V18-167BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1515V18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1515V18-167BZC
QUANTITY
CY7C1515V18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1515V18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1515V18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1515V18-167BZC
Related LinksCY7C1515V, CY7C1515V18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1515V18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1515V18-167BZC
IC REG LDO 2.8V/2.63V 8DFN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PIN 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
HFR NICU NRS CPSA RL datasheet.pdf
PROC CAPSENSE 2.4GHZ TXRX 40QFN datasheet.pdf
1GB LPDDR2 X32 400MHZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 37A SO8FL datasheet.pdf