Cypress Semiconductor CY7C1518KV18-250BZXC
CY7C1518KV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518KV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518KV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1518KV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1518KV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518KV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1518KV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518KV18-250BZXC
Related LinksCY7C1518KV, CY7C1518KV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518KV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1518KV18-250BZXC
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.3W MINI5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #2 8.58" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf