Cypress Semiconductor CY7C1518KV18-300BZXC
CY7C1518KV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518KV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518KV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1518KV18-300BZXC
QUANTITY
CY7C1518KV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518KV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1518KV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518KV18-300BZXC
Related LinksCY7C1518KV, CY7C1518KV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518KV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1518KV18-300BZXC
FIXED IND 18UH 1.6A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
IC TRIPLE LINE DRIVER/REC 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 250V SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 4PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
SNAP SPADE KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf