Cypress Semiconductor CY7C1518KV18-333BZXC
CY7C1518KV18-333BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518KV18-333BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518KV18-333BZXC.pdf
Availability of CY7C1518KV18-333BZXC
QUANTITY
CY7C1518KV18-333BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518KV18-333BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1518KV18-333BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518KV18-333BZXC
Related LinksCY7C1518KV, CY7C1518KV18-333BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518KV18-333BZXC Details Description
Related parts for CY7C1518KV18-333BZXC
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX QUAD 16SOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PROTECTION FILM 6" X 40 YDS datasheet.pdf