Cypress Semiconductor CY7C1518V18-200BZC
CY7C1518V18-200BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518V18-200BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518V18-200BZC.pdf
Availability of CY7C1518V18-200BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1518V18-200BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518V18-200BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1518V18-200BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518V18-200BZC
Related LinksCY7C1518V, CY7C1518V18-200BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518V18-200BZC Details Description
Related parts for CY7C1518V18-200BZC
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MODULE PIP 1.2-5.5V 6A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 20POS .100 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.2A SMV datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf