Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-300BZXI
CY7C1520KV18-300BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-300BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-300BZXI.pdf
Availability of CY7C1520KV18-300BZXI
QUANTITY
CY7C1520KV18-300BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-300BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-300BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-300BZXI
Related LinksCY7C1520KV, CY7C1520KV18-300BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-300BZXI Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-300BZXI
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL59448 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 240 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI 1-15 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf