Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-333BZI
CY7C1520KV18-333BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-333BZI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-333BZI.pdf
Availability of CY7C1520KV18-333BZI
QUANTITY
CY7C1520KV18-333BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-333BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-333BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-333BZI
Related LinksCY7C1520K, CY7C1520KV18-333BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-333BZI Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-333BZI
SWITCH ROLLER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 73A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf