Cypress Semiconductor CY7C1520KV18-333BZXI
CY7C1520KV18-333BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1520KV18-333BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1520KV18-333BZXI.pdf
Availability of CY7C1520KV18-333BZXI
QUANTITY
CY7C1520KV18-333BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1520KV18-333BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1520KV18-333BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (2M x 36)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1520KV18-333BZXI
Related LinksCY7C1520KV, CY7C1520KV18-333BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1520KV18-333BZXI Details Description
Related parts for CY7C1520KV18-333BZXI
IDC CABLE - CSR34G/AE34M/X datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT CYCLONE IV GX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf