Cypress Semiconductor CY7C1523JV18-300BZXC
CY7C1523JV18-300BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1523JV18-300BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1523JV18-300BZXC.pdf
Availability of CY7C1523JV18-300BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1523JV18-300BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1523JV18-300BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1523JV18-300BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1523JV18-300BZXC
Related LinksCY7C1523JV, CY7C1523JV18-300BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1523JV18-300BZXC Details Description
Related parts for CY7C1523JV18-300BZXC
RES SMD 13 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.79UH 300MA 2.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 12A DO4 datasheet.pdf
CONN ADAPT UMC PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 155POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 393MA 1.2 OHM datasheet.pdf