Cypress Semiconductor CY7C1543V18-333BZC
CY7C1543V18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1543V18-333BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1543V18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1543V18-333BZC
QUANTITY
CY7C1543V18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1543V18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1543V18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1543V18-333BZC
Related LinksCY7C1543V, CY7C1543V18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1543V18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1543V18-333BZC
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 30MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
RES SMD 3.09 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
60832A143 HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
GREEN TOGGLE STANDARD LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf