Cypress Semiconductor CY7C1545KV18-400BZXI
CY7C1545KV18-400BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1545KV18-400BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1545KV18-400BZXI.pdf
Availability of CY7C1545KV18-400BZXI
QUANTITY
CY7C1545KV18-400BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1545KV18-400BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1545KV18-400BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1545KV18-400BZXI
Related LinksCY7C1545KV, CY7C1545KV18-400BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1545KV18-400BZXI Details Description
Related parts for CY7C1545KV18-400BZXI
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC P600 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 20W 8-MSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485/422 32QFN datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf