Cypress Semiconductor CY7C1548KV18-400BZXC
CY7C1548KV18-400BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1548KV18-400BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1548KV18-400BZXC.pdf
Availability of CY7C1548KV18-400BZXC
QUANTITY
CY7C1548KV18-400BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1548KV18-400BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1548KV18-400BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1548KV18-400BZXC
Related LinksCY7C1548KV, CY7C1548KV18-400BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1548KV18-400BZXC Details Description
Related parts for CY7C1548KV18-400BZXC
CONN HEADER 6POS .165 VERT TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 1.8A TO-220AB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 5% 2312 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO220 datasheet.pdf
ANTI-GLARE SHEET FOR NS7 5PC datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 44MA 25 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf