Cypress Semiconductor CY7C15632KV18-450BZXC
CY7C15632KV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C15632KV18-450BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C15632KV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C15632KV18-450BZXC
QUANTITY
CY7C15632KV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C15632KV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C15632KV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C15632KV18-450BZXC
Related LinksCY7C15632K, CY7C15632KV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C15632KV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C15632KV18-450BZXC
HEATSINK TO-220 DUAL MNT BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CA SM LDD SC DUP(NG)/SC DUPNG datasheet.pdf
CONN TERM BLK 9POS 5.08MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W SMB datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf