Cypress Semiconductor CY7C1563V18-450BZC
CY7C1563V18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1563V18-450BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1563V18-450BZC.pdf
Availability of CY7C1563V18-450BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1563V18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1563V18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1563V18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1563V18-450BZC
Related LinksCY7C1563V, CY7C1563V18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1563V18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C1563V18-450BZC
KIT REF DESIGN DTMF DECODER datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/64" BK 25' datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
1016 TB SOC RA PCB/UP datasheet.pdf
FAN 24VDC 60X25MM TACH datasheet.pdf