Cypress Semiconductor CY7C1563XV18-600BZXC
CY7C1563XV18-600BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1563XV18-600BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 600MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1563XV18-600BZXC.pdf
Availability of CY7C1563XV18-600BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1563XV18-600BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1563XV18-600BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1563XV18-600BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed600MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1563XV18-600BZXC
Related LinksCY7C1563XV, CY7C1563XV18-600BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1563XV18-600BZXC Details Description
Related parts for CY7C1563XV18-600BZXC
IC XDCP SGL 256TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 300MA 150 MOHM datasheet.pdf