Cypress Semiconductor CY7C1563XV18-633BZXC
CY7C1563XV18-633BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1563XV18-633BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 633MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1563XV18-633BZXC.pdf
Availability of CY7C1563XV18-633BZXC
QUANTITY
CY7C1563XV18-633BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1563XV18-633BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1563XV18-633BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed633MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1563XV18-633BZXC
Related LinksCY7C1563XV, CY7C1563XV18-633BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1563XV18-633BZXC Details Description
Related parts for CY7C1563XV18-633BZXC
TRANS PNP 40V 1.5A U-G2 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER BLUETOOTH FRFLY SRL FEML datasheet.pdf
MCU AVR 2K FLASH 20-TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf