Cypress Semiconductor CY7C1565XV18-600BZXC
CY7C1565XV18-600BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1565XV18-600BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 600MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1565XV18-600BZXC.pdf
Availability of CY7C1565XV18-600BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1565XV18-600BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1565XV18-600BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1565XV18-600BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Dec/2014
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed600MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1565XV18-600BZXC
Related LinksCY7C1565XV, CY7C1565XV18-600BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1565XV18-600BZXC Details Description
Related parts for CY7C1565XV18-600BZXC
IC OPAMP VFB 22MHZ RRO 14HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 1P 8POS NONSHORT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf
4052 1/2"X72YD BULK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6800UF 8V CHA MNT datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 175A 1-PC CA datasheet.pdf