Cypress Semiconductor CY7C1568KV18-550BZXC
CY7C1568KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568KV18-550BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C1568KV18-550BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1568KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1568KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568KV18-550BZXC
Related LinksCY7C1568KV, CY7C1568KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C1568KV18-550BZXC
IC DAC 12BIT 100KSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 32V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
TFLEX HR670 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN RA datasheet.pdf