Cypress Semiconductor CY7C1568KV18-550BZXC
CY7C1568KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1568KV18-550BZXC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1568KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C1568KV18-550BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1568KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1568KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1568KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1568KV18-550BZXC
Related LinksCY7C1568KV, CY7C1568KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1568KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C1568KV18-550BZXC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 4K OTP 20-SOIC Very limited quantity now datasheet.pdf
IC RS-422 TRANSMIT QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
3.96MM KK HDR VT POL-W 5POS datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS SKT datasheet.pdf