Cypress Semiconductor CY7C1570KV18-450BZC
CY7C1570KV18-450BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1570KV18-450BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1570KV18-450BZC.pdf
Availability of CY7C1570KV18-450BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1570KV18-450BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1570KV18-450BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1570KV18-450BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1570KV18-450BZC
Related LinksCY7C1570K, CY7C1570KV18-450BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1570KV18-450BZC Details Description
Related parts for CY7C1570KV18-450BZC
CONN DIN PLUG 48POS RT ANG PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK 35MM DIN MOUNT TS35 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.62MM 2POS BK datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 47K OHM 0404 datasheet.pdf
CABLE HARNESS FOR V3A-3/4/5 datasheet.pdf
CONTACT SKT 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 6POS SMT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf