Cypress Semiconductor CY7C1570KV18-450BZXI
CY7C1570KV18-450BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1570KV18-450BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1570KV18-450BZXI.pdf
Availability of CY7C1570KV18-450BZXI
QUANTITY
CY7C1570KV18-450BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1570KV18-450BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1570KV18-450BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1570KV18-450BZXI
Related LinksCY7C1570KV, CY7C1570KV18-450BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1570KV18-450BZXI Details Description
Related parts for CY7C1570KV18-450BZXI
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 825K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100OHM 120DEG RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 39.95V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1/4" & 5/16" datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT963 datasheet.pdf
RES SMD 500K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 27V 2.8A datasheet.pdf