Cypress Semiconductor CY7C1570KV18-550BZXC
CY7C1570KV18-550BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1570KV18-550BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 550MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1570KV18-550BZXC.pdf
Availability of CY7C1570KV18-550BZXC
QUANTITY
CY7C1570KV18-550BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1570KV18-550BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1570KV18-550BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II+
Memory Size72M (2M x 36)
Speed550MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1570KV18-550BZXC
Related LinksCY7C1570KV, CY7C1570KV18-550BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1570KV18-550BZXC Details Description
Related parts for CY7C1570KV18-550BZXC
IC ADC 12BIT PARALLEL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ACCELEROMETER/MAGNETOMETER 28LGA datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM T/H R/A 24POS datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 117UH 14A SMD datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
POT 2K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
IC GATE BUFFER SGL SOT553 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 15W datasheet.pdf