Cypress Semiconductor CY7C1612KV18-333BZC
CY7C1612KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1612KV18-333BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1612KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1612KV18-333BZC
QUANTITY
CY7C1612KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1612KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1612KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size144M (8M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1612KV18-333BZC
Related LinksCY7C1612K, CY7C1612KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1612KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1612KV18-333BZC
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2.4K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS SMT UNSEALED 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 25NH K1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf