Cypress Semiconductor CY7C1615KV18-300BZXI
CY7C1615KV18-300BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1615KV18-300BZXI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1615KV18-300BZXI.pdf
Availability of CY7C1615KV18-300BZXI
QUANTITY
CY7C1615KV18-300BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1615KV18-300BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1615KV18-300BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size144M (4M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1615KV18-300BZXI
Related LinksCY7C1615KV, CY7C1615KV18-300BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1615KV18-300BZXI Details Description
Related parts for CY7C1615KV18-300BZXI
TRANS NPN DARL 120V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
TERM BLOCK 4POS SIDE ENT 3.81MM datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ARRAY RND 6POS 50MM datasheet.pdf
MAT 3-LYR VNYL GN .125''X16''X24 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf