Cypress Semiconductor CY7C1618KV18-333BZXC
CY7C1618KV18-333BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1618KV18-333BZXC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1618KV18-333BZXC.pdf
Availability of CY7C1618KV18-333BZXC
QUANTITY
CY7C1618KV18-333BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1618KV18-333BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1618KV18-333BZXC
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size144M (8M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1618KV18-333BZXC
Related LinksCY7C1618KV, CY7C1618KV18-333BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1618KV18-333BZXC Details Description
Related parts for CY7C1618KV18-333BZXC
IC REG CTRLR BST PWM CM 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOTRANS OUT SLOTTED datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 95-286V datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG HORIZ 35MM 2C datasheet.pdf