Cypress Semiconductor CY7C1643KV18-450BZI
CY7C1643KV18-450BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1643KV18-450BZI
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1643KV18-450BZI.pdf
Availability of CY7C1643KV18-450BZI
QUANTITY
CY7C1643KV18-450BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1643KV18-450BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1643KV18-450BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size144M (8M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1643KV18-450BZI
Related LinksCY7C1643K, CY7C1643KV18-450BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1643KV18-450BZI Details Description
Related parts for CY7C1643KV18-450BZI
IDC CABLE - CCE20G/AE20M/CCE20G datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO G 20WLP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 640MA 390 MOHM datasheet.pdf
LATCH BU-STECK datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 300MA 950 MOHM datasheet.pdf
BARRIER STR 6X6X72" datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf